Detail

brukev řepka olejka

Brassica napus

kapusta repková | Rape

brukvovité / Brassicaceae

      brukev / Brassica

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 60–120 cm vysoká bylina se silným hlavním kořenem. Dolní lodyžní listy lyrovitě peřenosečné, řapíkaté, horní jednoduché, přisedlé, všechny sivozelené, silně ojíněné. Květy v řídkých hroznech, kališní lístky úzce eliptické až kopinaté, koruna je světle žlutá. Plody jsou češule od vřetene květenství odstálé v úhlu nejméně 45°. Semena mají palčivou chuť.

Místa výskytu:
Obecně se pěstuje na polích, odkud zplaňuje na jejich okraje a podél komunikací nebo je zavlékána na rumiště, železniční nádraží, do areálů továren zpracovávajících olejniny, do přístavů a okolí sil. K půdním podmínkám je indiferentní, nedaří se jí pouze na lehkých písčitých půdách.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Řepka olejka je stará kulturní rostlina. Pěstuje se jako olejnina pro semena obsahující 44–47% oleje vysoké kalorické hodnoty. Olej se používá k potravinářským i technickým účelům. Pokrutiny se využívají jako krmivo pro hospodářská zvířata. Řepka olejka je také velmi významnou medonosnou rostlinou. Pro tyto své hodnoty se hojně pěstuje v mírném pásu obou polokoulí, zvláště v Evropě a subtropech. Mimo to řepková pole v době květu zkrášlují krajinu.

Ochrana:
Řepka olejka je hojně pěstovaná kulturní plodina, která často zplaňuje. Není ohroženým ani chráněným druhem.

 

 

Místo: Krhová

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: pole

Půda: hlinito-písčitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 10.5.2009

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka