Brassicaceae - brukvovité

Tato početná čeleď zahrnuje jednoleté až vytrvalé byliny. Listy jsou nejčastěji střídavé, jednoduché, celistvé nebo členěné až složené, bezpalisté. Květy oboupohlavné, pravidelné, se 4 okvětními plátky, nejčastěji bílé nebo žlluté, také růžové až fialové. Kalich má rovněž čtyři lístky. Květy jsou uspořádány v hroznech, které často skládají latovité květenství. Plod je suchý, nejčastěji pukavý (šešule, šešulka) nebo nepukavý.
Množství rodů této čeledi při rozemnutí charakteristicky páchne. Brukvovité mají významné zastoupení v naší stravě. Květák, zelí, kapusta, kedlubny, ředkve, řeřicha, křen - všechny tyto zeleniny patří mezi brukvovité. Listy některých těchto rostlin navíc obsahují velké množství vitamínu C. Pěstují se také pro olejnatá semena (řepka olejka). Často se také používají na píci a zkrmují (hořčice). Jsou to rovněž důležité medonosné rostliny (řepka olejka) a některé také obtížné plevele.
Starší název - křížaté.
Celkově brukvovité obsahují asi 380 rodů s 3200 druhy, hlavně v mírném pásu sev. polokoule. U nás roste přes 50 rodů s více jak 150 druhy.


Bylo nalezeno 33 druhů, které jsou zobrazeny na 2 stranách.

1, 2   následující

Bylo nalezeno 33 druhů, které jsou zobrazeny na 2 stranách.

1, 2   následující

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka