Detail

plamének plotní

Clematis vitalba

plamienok plotný | Traveller's Joy

pryskyřníkovité / Ranunculaceae

      jedovatá rostlina

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, popínavá dřevitá 6-8 m dlouhá rostlina (liána). Listy jednoduše lichozpeřené se 3-5 řapíčkatými lístky, lístky úzce vejčité až srdčité. Květenství úžlabní nebo vrcholové vidlany. Okvětní lístky bělavé až bělavě nazelenalé. Plod nažka s dlouhým zakřiveným odstále chlupatým přívěskem.

Místa výskytu:
Vyskytuje se v křovinách, v hájích, v lesních lemech, na zahradách, v parcích, na plotech a zídkách, podél silnic a železnic.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Plamének plotní patří mezi naše liány. (Liána - rostlina s tenkým stonkem, který se ovíjí, opírá nebo zachacuje na opoře) Zahradními architekty se používá na zahradách a v parcích k zakrytí nevzhledných míst. Za květu upoutá svými bílými květy a za plodu nápadnými nažkami s chlupatými přívěsky. V době květu voní po mandlích.

Snadno se rozšiřuje větrem (=anemochor) díky k tomu uzpůsobené nažce s dlouhým přívěskem. Proto snadno zplaňuje ze zahradních a parkových výsadeb.

Jedovatá rostlina. Všechny části jsou jedovaté, nicméně otravy jsou velmi vzácné. Při dotyku s listy dochází k dráždění pokožky. V minulosti se v některých zemích užívaly květy jako náhražka čaje.

Původní rozšíření plaménku plotního není dostatečně vyjasněno. Zdá se, že původní je pouze na jižní Moravě, druhotně se rozšířil do ostatních částí Moravy a do Čech.

 

 

Místo: Kopřivnice

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: křovina

Půda: kamenitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 23.8.2008

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka