Detail

laskavec ocasatý

Amaranthus caudatus

láskavec chvostnatý | Tumbleweed Amaranth, Tumble Pigweed

laskavcovité / Amaranthaceae

      plevele invazní rostlina

Botanická charakteristika:
Jednoletá, jednodomá, 30-100 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, jednoduchá, málo větvená, většinou červená. Listy kosníkově vejčité, zelené až načervenalé. Květenství složené z delšího koncového a kratších postranních úžlabních lichoklasů, nicí, červené někdy červenozelenavé. Květy samčí a samičí na jedné rostlině. Plod tobolka.

Místa výskytu:
Vyskytuje se občas na rumištích, podél železničních náspů, v okolí zahrad a zahrádkářských osad. Všechny výskyty jsou výsledkem občasného zplaňování.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Pěstovaná rostlina pro okrasu na zahrádkách. Laskavec ocasatý občas zplaňuje. Jeho původ není zcela vysvětlen, pochází možná z Jižní nebo Střední Ameriky. Vznikl patrně hybridizací. Do Evropy se dostal v 18. století jako pěstovaná exotická rostlina. U nás známa od 40. let 19. století. V minulosti častěji pěstovaná, v současnosti se opět objevuje na záhonech zahrádek. Nenáročná rostlina, která však miluje slunné stanoviště. Snáší přísušek.

Zdobných květenství se využívá do suchých vazeb. Někdy se rostlin využívá k získání přírodních barviv.

V některých zemích se mladé listy používají do salátů. Listy obsahují důležité vitamíny a minerály. Ze semen se mele mouka, která se používá ve zdravé kuchyni. Semena obsahují, stejně jako u ostatních zástupců tohoto rodu, vysoké množství bílkovin, aminokyselin, tuků, vitamínů a minerálních látek.

Ochrana:
Není ohrožená. Často pěstovaná rostlina.

Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Neofyt (1838).

 

 

Místo: Mořkov

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: železniční násep

Půda: kamenitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 19.9.2008

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka