Detail

drnavec lékařský

Parietaria officinalis

múrovník lekársky | Parietaria

kopřivovité / Urticaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 30 – 80 cm vysoká bylina s přímou, snadno lámavou lodyhou. Listy řapíkaté, střídavé, s čepelí vejčitou až široce vejčitou, kopinatou až podlouhlou, celokrajnou. Květy v kulovitě stažených květenstvích. Květy drobné, pestíkové květy s okvětím rourkovitým, jsou umístěny zpravidla v prvních rozsochách květenství. Prašníkové a oboupohlavné umístěné výše. Plody jsou v obrysu vejčité, lesklé, černé tobolky.

Místa výskytu:
Roste v lužních lesích, ve vlhkých křovinách, vlhkých listnatých lesích, na starých zbořených stavbách, poblíž hradů a zámků, u starých zdí, na rumištích. Preferuje stinná a vlhká stanoviště a půdou bohatou na živiny.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Údajně se drnavec ve středověku během určitých nocí rituálně spaloval; kouř měl vyhnat ďábla. Rostlina vydává při spalování zápach pekelného ohně. Obsahuje totiž síru, draslík a soli kyseliny dusičné. Díky těmto obsahovým látkám se rovněž listy používaly v domácnostech k čištění skla v lampách.

Drnavec je také léčivou rostlinou, dnes se však již téměř nevyužívá. Používal se k léčbě močových cest, k rozrušování močových a žlučových kamenů.

Drnavec u nás není původní, pochází z jižní Evropy. Nyní je však zcela zdomácnělý a můžeme jej označit za archeofyt.

Ochrana:
Přestože je u nás drnavec lékařský zcela zdomácnělým druhem a je adaptabilní, není příliš hojný a je zařazen mezi silně ohrožené rostliny (C2). Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Archeofyt.

 

 

Místo: Štramberk

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: listnatý les

Půda: hlinito-kamenitá, vlhká

Světelné podmínky: stín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 18.8.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka